فهرست مطالب

upvc چیست ، عنوان مقاله امروز شرکت مهیا پنجره است که در این مطلب با پروفیل یو پی وی سی به طور کامل آشنا خواهید شد.

upvc چیست ؟

سبکی وزن، انعطاف پذیری، عدم اشتعال، عایق بودن در مقابل حرارت و الکتریسیته، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و بیولوژیک، قابلیت تبدیل به سطوح سیقلی، قابلیت تلفیق با مواد افزودنی مختلف و بالاخره انعطاف پذیری در به کاربردن طرح های متعدد، پلیمر مزبور را به مناسب ترین جایگزین برای آلیاژهای فلزی و غیر فلزی در صنعت در و پنجره سازی تبدیل نموده است.

پلي وينيل كلرايد Poly Vinyl Chloride به طور تصادفي در قرن نوزدهم در دو موقعيت متفاوت كشف شد. در سال 1926، والدو سمون Waldo Semon با مخلوط كردن PVC با مواد افزودني upvc را اختراع كرد.

نتيجه يك ماده انعطاف پذيرتر بود كه به راحتی قابل استفاده بود و خيلی زود استفاده از آن برای مصارف تجاری گسترش يافت.

ماده اولیه درب و پنجره مدرن UPVC از مخفف کلمات Unplasticised Poly Vinyl Chloride تشکیل شده است.

این ماده یک نوع ترموپلاست مدرن متشکل از مشتقات اصلی نفت خام و نمک طعام بوده و در فرآیند تولید UPVC مواد مختلفی چون ضربه گیرها، تثبیت کنندها، مواد ضد احتراق، پرکننده ها، کمک کنندها، رنگ های صنعتی و روان سازها به آن اضافه می شود که قابلیت کاربردی به عنوان پروفیل درب و پنجره را باعث می‌گردد.

پروفیل UPVC از 62- تا 81+ درجه سانتی گراد هیچگونه تغییری از نظر رنگ پریدگی و خمش یا انحنا در آن بوجود نخواهد آمد.

این محصولات نه تنها سازگار با محیط زیست هستند بلکه دارای تفاوت فاحش نسبت به تولیدات رایج نیز می باشند و به نوعی طراحی گردیده است که با شرایط آب و هوایی ایران مطابقت دارد.

اجزای UPVC :

پایدارکننده (Stabilizer) : این ماده افزودنی پایدار کننده رنگ و مقاومت حرارتی پروفیل در مقابل تابش نور خورشید و اشعه ماورای بنفش بوده و در براقیت سطح پروفیل نیز موثر است.

تنظیم کننده ضربه (Impact Modifier) : این ماده، مقاومت پروفیل را در مقابل ضربه تنظیم و تثبیت می نماید.

دی اکسید تیتانیوم (Tio2) : این ماده افزودنی برای سفیدی رنگ پروفیل و همچنین مقاوم سازی آن در مقابل اشعه ماورای بنفش بکار برده می شود.

کربنات کلسیم (caco3) : این ماده به عنوان پرکننده(Filler) مورد استفاده می باشد. کربنات کلسیم می بایست روکش شده وبا دانه بندی مناسب استفاده شود.

استفاده از نوع نامرغوب این ماده علاوه بر تاثیر نامطلوب بر روی مقاومت الاستیسیته سایر خواص محصول، موجب خورندگی تجهیرات تولد نیز می‌شود.

 

Leave a Reply

×

 

سلام !

سوالات خود را می‌توانید از طریق واتساپ بپرسید؛ پاسخگو شما هستیم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟