انواع پروفیل درب و پنجره

انواع پروفیل درب و پنجره

فهرست مطالب

پروفیل پنجره در میان انواع مصالح ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا علاوه بر کاربردی که دارد در زیبایی بخشی و کیفیت ساختمان تاثیر زیادی دارد. پروفیل بر استحکام و طول عمر درب و پنجره می‌افزاید. این محصول در انواع گوناگون تولید می‌شود تا دست طراحان نمای ساختمان برای ایجاد نمایی زیبا باز باشد.
تا آخر این مقاله با مهیا پنجره همراه باشید تا با انواع این محصول و کاربردهای آن بیشتر آشنا شوید.

پروفیل پنجره چیست؟

پروفیل پنجره (window profile) مقطعی تو خالی و فلزی یا غیر فلزی است که برای ساختمان سازی و تولید درب و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در ابعاد و طول معین که توسط اداره استاندارد تعیین شده، تولید و روانه بازار می‌شود. اغلب خریداران این محصول شرکت‌ها یا کارگاه‌های تولید درب و پنجره هستند که برای تولید پنجره سفارشی یا پیش ساخته از آن‌ها استفاده می‌کنند.
پروفیل پنجره انواع گوناگونی دارد که این تنوع به سطح مقطع آن و متریالی که در ساخت آن بکار رفته‌است بر می‌گردد.

انواع پروفیل پنجره از نظر سطح مقطع

انواع پروفیل پنجره

اگر انواع پروفیل‌های درب و پنجره را از لحاظ سایز مورد بررسی قرار دهیم به ۸ گروه تقسیم می‌شوند اما در میان آن‌ها گروه شماره ۲ و شماره ۷ از بقیه رایج‌تر هستند. پروفیل گروه ۷ مصارف امنیتی دارند اما گروه ۲ در موارد عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بالطبع قیمت این دو گروه با یکدیگر تفاوت دارد. پروفیل‌های سپری، لنگه دری و چهارچوبی در هر دو گروه وجود دارند اما شکل سطح مقطع آن‌ها متفاوت است که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

۱- پروفیل سپری

پروفیل سپری بسته است و سطح مقطعی به شکل T دارد. رایج‌ترین متریالی که برای تولید این پروفیل بکار می‌رود فولاد ST37 است. پروفیل‌های سپری با ضخامت ۰.۹ تا ۲.۵ میلی‌متر و طول استاندارد ۶ متر تولید می‌شوند. مقاومت خمشی پایین از جمله خواص مکانیکی پروفیل سپری است.

روش‌های تولید پروفیل سپری کدام است؟

این نوع پروفیل به دو روش نورد سرد و نورد گرم تولید می‌شوند:

  • روش نورد گرم: در این روش ابتدا شمش فولادی را حرارت می‌دهند تا به دمای مد نظر برسد، سپس آن را نورد می‌کنند. در طی فرآیند نورد ضخامت شمش کم و طول آن افزایش می‌یابد و با عبور از بین غلطک‌های مخصوص به شکل سپری در می‌آید. در مرحله‌ی بعد با کمک دستگاه‌های برش در ابعاد مورد نظر بریده می‌شود. کیفیت پروفیل‌هایی که از این روش تولید می‌شوند بهتر از نورد سرد است زیرا در نورد گرم از دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ی روز استفاده می‌شود.
  • روش نورد سرد: در روش پرسی یا نورد سرد پروفیل از مقطع به دو قسمت مساوی تقسیم شده و به شکل سپری در می‌آید. از این روش زیاد استفاده نمی‌شود مگر در حالتی که امکان استفاده از نورد گرم میسر نباشد.

۲- پروفیل لنگه دری

این دسته از پروفیل‌ها، دو لبه‌ای و بسته هستند و برای ساخت چهارچوب درب کاربرد دارند. پروفیل‌های لنگه دری با ضخامت ۲ تا ۴ میلی‌متر و طول ۶ متر تولید می‌شوند.

۳- پروفیل چهارچوبی

پروفیل‌های چهارچوبی به حالت باز هستند و جهت ساخت درب‌های چوبی و MDF بکار می‌روند. این پروفیل‌ها اغلب به صورت تک لبه هستند و از روش نورد سرد تولید می‌شوند. ضخامت این پروفیل‌ها بین ۲ تا ۲.۵ میلی‌متر و طول آن‌ها ۶ متر است. این دسته از پروفیل‌ها در انواع ساده، رومی، مکزیکی و فرانسوی تولید می‌شوند.

نحوه‌ی تولید پروفیل درب و پنجره چگونه است؟

پروفیل‌های PVC برای تولید فرآیند ذوب، اکستروژن و قالب زنی را طی می‌کنند.
برای تولید پروفیل‌های آلومینیومی درب و پنجره ابتدا صفحه آلومینیوم را برش می‌دهند و سپس با کمک دستگاه‌های پرس و رول فرمینگ (Roll Forming) نوارهای صفحه آلومینیوم به حالت مورد نظر درآورده و بعد از اتصال درزها، پروفیل آلومینیوم را برش می‌زنند.
همه انواع پروفیل‌ها به صورت شاخه‌ای و در طول‌های معینی تولید می‌شوند.

سخن آخر

شرکت مهیا پنجره تولید و عرضه کننده‌ی انواع پنجره‌های دوجداره و سه‌جداره آلومینیومی و یو پی وی سی برای ساختمان‌های اداری، مسکونی، تجاری، ورزشی و … است و در این راستا از پروفیل‌های باکیفیت و مرغوب بهره می‌گیرد. ما نماینده رسمی شرکت ویستا بست و سیندژ هستیم. نیروهای زبده و باتجربه ما سعی در ارائه بهترین محصولات دارند تا شما از کیفیت کار اطمینان داشته باشید.

جهت ثبت سفارش یا دریافت مشاوره می‌توانید از طریق فرم درخواست مشاوره موجود در سایت اقدام نمایید و یا با شماره تلفن 02188882020 تماس بگیرید تا کارشناسان‌مان شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

×

 

سلام !

سوالات خود را می‌توانید از طریق واتساپ بپرسید؛ پاسخگو شما هستیم.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟