عایق بندی

امروزه عایق‌بندی و درزگیری درب و پنجره دوجداره در ساختمان‌ها از نکاتی است، که اغلب افراد به آن توجه دارند. مردم معمولا تمایل دارند، که منزل خود را عایق کنند وعلاوه بر داشتن آسایش از میزان هزینه‌های خود نیز بکاهند.

بهتر است بدانید، که بهترین راه‌حل برای عایق‌بندی ساختمان، نصب و درزگیری درب و پنجره دوجداره است. شرکت‌های تولیدکننده درب و پنجره دوجداره امروزه محصولاتی را تولید کرده‌اند، که با ارائه آن‌ها، به عایق‌بندی ساختمان‌ها کمک بزرگی می‌کند.

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از درب و پنجره های دوجداره در صنعت ساختمان‌سازی، عایق‌بندی و امکان درزگیری و در نتیجه جلوگیری از ورود صدا، سرما در فصل زمستان و گرما در فصل تابستان است.

سیستم تولید و مهندسی درب و پنجره‌های دوجداره، استفاده از پروفیل مخصوص و یراق آلات ، آب بندی‌ها، لوازم درزگیری و فریم درب و پنجره دوجداره، باعث عدم نفوذ آب و غبارهای معلق در هوا به داخل محیط می‌شود.

همین موضوع در فصل‌های بارندگی و سرما، افراد را بیشتر دچار دردسر می‌کند. از جمله مشکلاتی که درباره درزگیری و عایق‌بندی برای افراد وجود دارد، می توان به جلوگیری از نفوذ آب، رطوبت، ورود سرما و گرما، همچنین نفوذ جریان هوای آلوده و ذرات معلق در هوا اشاره کرد.

عایق بندی و درزگیری درب و پنجره دوجداره

یکی از باورهای غلطی که در بین افراد مختلف وجود دارد، آن است که فکر می‌کنند، پنجره‌های دوجداره مانند پنجره‌های معمولی هستند. این در حالی است، که نقش اصلی درب و پنجره دوجداره در ساختمان‌ها، عایق‌بندی حرارتی و صوتی می‌باشد.

در واقع قسمت‌های مختلف درب و پنجره‌های دوجداره، باعث عایق‌بندی ساختمان می‌شود. این قسمت‌ها مانند برد شیشه دوجداره، نقش کلیدی در عایق‌بندی درب و پنجره‌های دوجداره دارد. زیرا ساختار شیشه دوجداره به گونه‌ای است که مانع ورود و خروج انرژی گرمایی و سرما می‌شود. اگر شیشه‌های دوجداره به خوبی تولید شده باشند، تاثیر چشمگیری بر کاهش هزینه‌های برق و گاز خواهد گذاشت.

معمولا لاستیک‌های درزگیری که در پروفیل‌های مختلف به کار می‌روند، نقش مهمی در عایق‌بندی و درزگیری پنجره دوجداره دارد. این امر به دلیل موادی است، که در ساخت این نوع لاستیک‌ها استفاده می‌شود. نقش اصلی لاستیک‌های درزگیر، محکم کردن و جلوگیری کردن از تبادل حرارت و صدا می‌باشد.

عموما چسبی که در اطراف درب و پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود، اهمیت بسیار بالایی دارد. درزگیری درب و پنجره های دوجداره، پس از نصب کامل آن‌ها انجام می‌شود، اما اگر با گذر زمان، باز هم مشکلی برای درب و پنجره‌های دوجداره رخ دهد، می‌توان از چسب های مخصوص درزگیری آن‌ها را عایق‌بندی کرد.

شیشه دوجداره، لاستیک درزگیر و چسب عناصر اصلی برای عایق‌بندی و درزگیری درب و پنجره دوجداره هستند و سایر قطعات نیز تکمیل‌کننده این عایق‌بندی هستند. رگلاژ پنجره دوجداره نیز در عایق‌بندی و درزگیری نقش موثری دارند. اگر درب و پنجره‌های دوجداره به درستی رگلاژ نباشند، نمی‌توانند عایق خوبی برای هوا و صدا باشند.

تعویض پنجره های قدیمی با پنجره های دوجداره

یکی از عوامل موثر در نفوذ آلودگی‌های صوتی، مناسب نبودن درب و پنجره است. درب و پنجره ساختمان‌ها تاثیر زیادی بر عایق شدن ساختمان نسبت به صوت، گرد و غبار و جریان هوا دارند. معمولا درب و پنجره‌های قدیمی شامل درب و پنجره‌های آهنی و بعضی پروفیل‌های آلومینیومی، عایق‌بندی مناسبی ندارند و سرو صدای زیادی را به داخل منزل منتقل می‌کنند.

برای عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی می توان از مواد درزگیر به طور موقت استفاده کرد، اما برای گرفتن نتیجه طولانی مدت بهتر است، درب و پنجره‌های قدیمی ساختمان را با درب و پنجره‌های دوجداره جدید تعویض کنید. البته لازم نیست نگران باشید، این کار بدون تخریب امکان‌پذیر است. در صورتی که کیفیت درب و پنجره‌های دوجداره ساختمان خوب باشد، حداقل تا ۷۰ درصد از نفوذ سر و صدا به داخل ساختمان جلوگیری می‌شود.

درزگیری درب و پنجره دوجداره برای سرما و گرما

از مشکلات رایج در فصل‌های گرم و سرد ورود سوز یا خروج خنکی هوا از درزهای درب و پنجره‌ها می‌باشد. یکی از بهترین روش‌های جلوگیری از ورود سرما در زمستان و خروج خنکای داخل در تابستان، عایق کردن و بستن درزها است.

معمولا برای گرم نگه داشتن منازل و جلوگیری از ورود سوز و سرما در زمستان و ممانعت از خروج خنکی داخل در تابستان، راهکارهای مختلفی وجود دارد. از آنجا که درب‌ها، ورودی اصلی هر ساختمانی هستند، خود به خود در هنگام باز و بسته شدن سرمای زیادی را وارد یا خارج می‌کنند و انرژی زیادی را هدر می دهند.

در واقع می‌توان گفت پنجره‌ها و درب‌ها، عامل اصلی ورود و خروج سرما می‌باشند. با عایق کردن درزهای درب و پنجره‌ها می‌توان از ورود و خروج سرما جلوگیری کرد و تا حد بسیار زیادی در میزان مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. البته در بعضی درب و پنجره ها مانند انواع دوجداره میزان ورود و خروج سرما و هدر رفت انرژی نسبت به سایر مدل‌های دیگر بسیار کمتراست.

استفاده از درزگیرهای مختلف برای درب و پنجره

معمولا درب و پنجره‌‌ها در خانه‌های قدیمی، به دلیل گذشت زمان، آسیب می‌بینند و با مشکلات بیشتری در عایق‌بندی مواجه هستند. برای این مدل درب و پنجره ها استفاده از درزگیرهای فومی بسیار مناسب است. زیرا این نوع درزگیرها دارای بافتی فشرده هستند و قابلیت پوشش بسیار خوبی دارند. این درزگیرها می‌توانند درزها را همیشه بسته نگه دارند.

از درزگیرهای فومی، می‌توان در هر چهار طرف درب و پنجره استفاده کرد. اغلب این درزگیرها در قسمت پشتی خود دارای چسب هستند. این محصولات به خوبی می‌توانند بر روی سطوح مورد نظر بچسبند و از ورود و خروج هوا و اتلاف انرژی جلوگیری کنند.

لاستیک‌ها و چسب‌های مخصوص درزگیری و عایق‌بندی

یکی از موارد دیگری که در درزگیری و آب‌بندی پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود، لاستیک مخصوص درب و پنجره می‌باشد. این لاستیک‌ها باعث افزایش عایق‌بندی می‌شوند و در برابر نفوذ صدا و گرما و جلوگیری از نفوذ آب به داخل، مانع ایجاد می‌کنند. درزگیری با استفاده از این لاستیک‌ها تنها برای درب و پنجره‌های دوجداره امکان‌پذیر است.

لاستیک درزگیر درب و پنجره دوجداره دارای باکیفیت‌ترین مواد خام و همچنین پروپلین اتیلن دین مونومر است. این نوع مواد باعث مقاومت پنجره دوجداره در برابر نور خورشید، اکسید شدن در برابر هوا، مقاومت سیستم پنجره‌های دو جداره در برابر فشار هوا و تحمل اختلاف دمایی بالا خواهد شد. این لاستیک‌ها، عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره یو پی وی سی را تضمین خواهد کرد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های لاستیک‌های درزگیر در درب و پنجره دو جداره، استمرار و باقی ماندن در کیفیت اولیه است. همچنین به سبب انبار انبوه مواد خام اولیه، استفاده از دستگاه‌های تغذیه تمام اتوماتیک، میکس مواد اولیه توسط رایانه و همچنین آزمایشگاه‌های تست مواد اولیه و کنترل کیفی محصول نهایی، تمام لاستیک‌های درزگیر درب و پنجره دوجداره با کیفیت و استاندارد یکسانی تولید می‌شوند.

درب و پنجره‌های دوجداره، به سبب قرار گرفتن این لاستیک و ثابت بودن آن بر روی پروفیل هنگام تولید، لاستیک کاملا به یکدیگر جوش خورده و میزان عایق بودن را افزایش می دهد. پروفیل‌های استفاده شده در درب و پنجره‌های دوجداره دارای عمر مفید و استحکام بسیار بالایی هستند و به سبب مجهز بودن به درزگیرها، در مقابل صدا، غبار، آب و ضربه و طوفان‌هایی با شدت بیش از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت، بدون لرزش و مقاوم می‌باشد.