امروزه در نمای خارجی بیشتر ساختمان های جهان، از درب و پنجره های UPVC استفاده می شود که به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از طراحی هر ساختمان و موفقیت تکنولوژی آن به شمار می آید. چند دهه پیش، تصور این موضوع بسیار دشوار بود که پلیمر وینیل کلراید یا همان PVC ، زندگی ما را به این سرعت تغییر دهد و بتواند سطح راحتی بسیار بیشتری را به انسان ارائه دهد. بیایید نگاهی به تاریخچه صنعت UPVC بیاندازیم تا ببینیم این محصولات زیبا و راحت چگونه برای صاحبان ساختمان ها و خانه ها، در دسترس قرار گرفته است.

کشف نخستین پی وی سی:

در گذشته ای نه چندان دور، ما کاملاً به قاب های چوبی سنتی برای درب و پنجره وابسته بودیم، اما بشر همیشه متعهد به یافتن مواد بهتر بوده است تا زندگی ما را آسان تر کند و مزایایی را ارائه دهد که محصولات طبیعی نمی توانند ارائه دهند.

PVC یکی از این مواد کشف شده بود که مسیری طولانی و سخت داشت تا اینکه بتواند به طور گسترده در تولیدات صنعتی کاربردی شود .اولین کشف اتفاقی PVC به قرن نوزدهم و سال های 1838 و 1872 میرسد . آزمایش های انجام شده توسط دانشمندان فرانسوی و آلمانی منجر به کشف گاز وینیل کلرید شد که به شکل جامد سفید بود. در آن زمان هیچکس موفق نشد که این مواد را تجاری سازی نماید چرا که کار با آن بسیار دشوار بود.

در ابتدای قرن بیستم، پلیمریزاسیون وینیل کلرید با نور خورشید توسط یک مخترع آلمانی ثبت شد. آزمایشات موفقیت آمیز PVC در مدت کوتاهی پس از آن در ایالات متحده آمریکا نیز انجام گرفت، زمانی که والدو سمون(Waldo Semon )، یک شیمیدان آمریکایی موفق به ساخت پلیمر با هدف جایگزینی لاستیک طبیعی شد . او در روش خود موفق شد PVC قابل استفاده را که شامل مواد انعطاف پذیر قابل پردازش و تجاری است با مخلوطی کردن آن با مواد افزودنی مختلف، ابداع نماید.


@title


کاربردهای PVC

اولین کاربرد تجاری PVC پس از ابداع آن عنوان ماده ای مقاوم در برابر نفوذ آب بود. پنج شرکت در اواسط قرن بیستم تولید انبوه PVC را برای این منظور آغاز کردند و در دهه های بعد، استفاده های نوآورانه ای در صنایع مختلفی از آن شد.

دوام بالای PVC موجب ورود و کاربرد آن در صنعت ساخت و ساز گردید. در واقع بکارگیری PVC به عنوان یک محصول ضروری و یکپارچه برای کاربرد در صنعت ساختمان با توجه به تمام خواص مفید آن مانند مقاومت در برابر نور، خوردگی و مواد شیمیایی و حتی اختلاف دمای شدید محیط است.

در حال حاضر PVC در جایگاه سوم تولید بین انواع دیگر پلاستیک در جهان است. بسیاری از صنایع شامل صنایع بهداشتی، حمل و نقل، پارچه و لباس، ساخت و ساز و غیره به این پلیمر برجسته وابسته شده اند که علاوه بر دوام بسیار عالی، مقرون به صرفه نیز هست.

پی وی سی در صنایع درب و پنجره

یکی از پرکاربردترین موارد مرتبط با PVC، پنجره های پلاستیکی یا پنجره های UPVC است. پلیمر PVC نسبت به نور و گرما حساس است و با اکسیژن نیز ترکیب می شود. به همین دلیل باید یک پایدار کننده به آن اضافه شود. در صنعت UPVC از پایدار کننده های مختلفی استفاده می شود تا کیفیت PVC در پروسه تولید UPVC کاهش نیابد. پس از آن برای افزایش استحکام از پرکننده هایی مانند کربنات کلسیم استفاده می شود.

زمانی که شما پنجره های UPVC را نصب کردید، لازم نیست نگران آن باشید که آب و هوا، رطوبت یا گرما و سرما موجب پوسیدگی، برآمدگی یا تغییر رنگ آنها شود. طول عمر پنجره های UPVC حدود 25 سال است که عملاً بیشتر از عمر مفید یک ساختمان محسوب می شود. پس از آن نیز قابل بازیافت خواهد بود.

همچنین پنجره های UPVC در رنگ های مختلف قابل تولید هستند تا شما بتوانید یک ظاهر جذاب تر و سفارشی برای ساختمان خود ایجاد کنید.

اگر در مورد نحوه ساخت پنجره های UPVC و نحوه کار آنها نیاز به اطلاعات بیشتر دارید، کارشناسان ما آماده کمک به شما هستند.